Maatwerkbedrijf De Lochting en zorgorganisatie Curando investeren 85.000 euro in verwerking van biologisch geteelde groenten.
Nieuwe installatie verhoogt verwerkingscapaciteit en versterkt biologische landbouw, zorg en maatwerk.
Maatwerkbedrijf De Lochting vzw en zorgorganisatie Curando vzw hebben samen 85.000 euro geïnvesteerd in een nieuwe was- en snijinstallatie voor biologische groenten. De installatie werd op 13 oktober officieel in gebruik genomen op de site van De Lochting in Roeselare. Ze maakt het mogelijk om grotere volumes biogroenten efficiënter te wassen, versnijden en gebruiksklaar te maken voor professionele afnemers.
Samenwerking en bredere biologische voedselketen
Curando is een belangrijke partner in de investering, maar de installatie wordt breder ingezet. Ook andere klanten van De Lochting, waaronder La vie est Belle, AZ Delta, PPC Pittem en Zorgbedrijf Oostende, kunnen gebruikmaken van de bijkomende verwerkingscapaciteit. Zo versterkt de investering niet alleen de samenwerking tussen beide organisaties, maar ook de bredere biologische voedselketen.
Tijdens de ingebruikname lichtten Stefan Borry, algemeen directeur van De Lochting, en Dirk Lips, algemeen directeur van Curando, de samenwerking toe. Daarna werd de startknop officieel ingedrukt en de werking van de nieuwe installatie gedemonstreerd.
Deze investering gaat veel verder dan één klant of één samenwerking.
Stefan Borry, algemeen directeur De Lochting
Het gaat veel verder dan één samenwerking
De Lochting teelt en verwerkt biologische groenten voor verschillende professionele afnemers. Daarbij gaat het ook om groenten die kwalitatief perfect geschikt zijn voor consumptie, maar door hun vorm of formaat moeilijker via klassieke verkoopkanalen worden verkocht. Door deze groenten te wassen, versnijden, afwegen of mengen, kunnen ze alsnog als volwaardig voedingsproduct worden ingezet.
“Deze investering gaat veel verder dan één klant of één samenwerking”, zegt Stefan Borry. “Dankzij Curando kunnen we infrastructuur uitbouwen die we ook voor andere klanten en partners inzetten. Zo verwerken we meer biologische groenten, breiden we onze dienstverlening uit en creëren we tegelijk nieuwe mogelijkheden voor onze medewerkers.”
De Lochting behaalde recent ook een conformiteitsverklaring binnen het FSSC Development Program. Deze certificering bevestigt dat het voedselveiligheidssysteem van de verwerkingsactiviteiten voldoet aan de vereisten van dit internationale programma en onderstreept hun verdere professionalisering.
De Lochting wil de extra capaciteit op termijn ook gebruiken om meer biologische landbouwers bij de verwerking te betrekken. Zo kan een bijkomend afzetkanaal ontstaan voor groenten die buiten de gebruikelijke commerciële kalibers vallen.
We investeren hiermee in kwaliteitsvolle voeding voor onze eigen zorgvragers, maar bewust ook in een infrastructuur met een bredere meerwaarde.
Dirk Lips, algemeen directeur Curando vzw
Meer biogroenten voor Curando
Voor Curando past de investering binnen de ambitie om steeds meer biologische groenten te gebruiken in de maaltijden voor bewoners en andere zorgvragers, waarmee de organisatie tegelijkertijd vanuit haar katholieke identiteit de encycliek Laudato Si’ operationaliseert.
Een deel van die groenten wordt vandaag al geproduceerd op eigen landbouwgrond. Voor de verwerking en voor een aanvullend aanbod werkt Curando samen met De Lochting.
De groenten worden er gewassen en versneden en vervolgens gebruiksklaar aangeleverd aan de grootkeukens. Dat helpt Curando om het aandeel biologische groenten te verhogen en tegelijk de kostprijs beheersbaar te houden.
“We investeren hiermee in kwaliteitsvolle voeding voor onze eigen zorgvragers, maar bewust ook in een infrastructuur met een bredere meerwaarde”, zegt Dirk Lips, algemeen directeur bij Curando. “De installatie kan ook voor andere klanten, landbouwers en partners worden ingezet. Zo verbinden we kwaliteit en betaalbaarheid met duurzaamheid en sociale tewerkstelling.”
Technologie en maatwerk versterken elkaar
De investering heeft ook een duidelijke sociale dimensie. Als maatwerkbedrijf biedt De Lochting werk en ontwikkelingskansen aan mensen voor wie een job op de reguliere arbeidsmarkt niet vanzelfsprekend is.
De nieuwe installatie neemt bepaalde repetitieve was- en snijhandelingen over. Daardoor kunnen medewerkers meer worden ingezet voor andere taken, zoals afwegen, mengen, kwaliteitscontrole, verpakking en het samenstellen van bestellingen.
“Technologie en maatwerk hoeven geen tegenpolen te zijn”, aldus Borry. “Door repetitief of zwaar werk efficiënter te organiseren, ontstaat ruimte voor meer variatie en andere taken.”
Met deze investering brengen De Lochting en Curando biologische landbouw, professionele voedselverwerking, zorg en sociale economie dichter bij elkaar. Tegelijk willen beide organisaties voedselverlies beperken en kwaliteitsvolle biogroenten zo volledig mogelijk benutten.